Logo Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
10 kwietnia 2024
Posiedzenia sądowe bywają stresujące nawet dla niejednego prawnika. Świadkowie, wezwani na rozprawę, niejednokrotnie są w sądzie po raz pierwszy, stąd
19 marca 2024
Świadczenie wyrównawcze agenta Po rozwiązaniu umowy agencyjnej, agent może żądać wypłaty świadczenia wyrównawczego, czyli świadczenia pieniężnego o maksymalnej wysokości wynagrodzenia
30 stycznia 2024
„Pakowany w atmosferze ochronnej” - co to znaczy? Chleb tostowy, mięso, ryby, dania gotowe czy chipsy – to przykłady produktów,
23 stycznia 2024
Wiele mówi się ostatnio o dyrektywie dot. greenwashing i green claims, ale co tak naprawdę wprowadzają nowe przepisy unijne i

Pozostałe artykuły

Świadczenie wyrównawcze tylko z „umowy agencyjnej”?

19 marca 2024
Świadczenie wyrównawcze może przysługiwać również w przypadku umowy o współpracę gospodarczą.

Świadczenie wyrównawcze agenta


Po rozwiązaniu umowy agencyjnej, agent może żądać wypłaty świadczenia wyrównawczego, czyli świadczenia pieniężnego o maksymalnej wysokości wynagrodzenia agenta za jeden rok. Świadczenie to stanowi dla agenta pewnego rodzaju rekompensatę za prowizję, jaką otrzymałby, gdyby kontynuował współpracę z dającym zlecenie. Ponadto kwota ta wynagradza wysiłki agenta w zakresie, w jakim dający zlecenie nadal czerpie korzyści ekonomiczne z bazy klientów pozyskanych przez agenta.


Co jednak w przypadku umów, których postanowienia są zbieżne z umową agencyjną? Jakie są szanse na uzyskanie świadczenia wyrównawczego w mniej oczywistych przypadkach – np. umów z tzw. OWCĄ lub umów nienazwanych - o współpracę gospodarczą, o świadczenie usług?


"Umowa o współpracy" a "umowa agencyjna"


Umowa agencyjna jest umową nazwaną, a więc uregulowaną w kodeksie cywilnym. Do jej istotnych elementów należy przede wszystkim zobowiązanie agenta do pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami.


Niemniej jednak w obrocie gospodarczym spotykamy także umowy, których przedmiot może okazać się zbieżny z umową agencyjną, a jednak są one nazwane inaczej, np. „umowa o świadczenie usług”, „umowa o współpracy”. Są to tzw. umowy nienazwane, w ramach których strony kreują wzajemne zobowiązania w sposób dowolny, na zasadzie swobody umów. W takim przypadku warto przeanalizować przedmiot umowy pod kątem essentialia negotii, czyli przedmiotowo istotnych elementów treści czynności prawnej, np. obowiązków stron. Uznanie umowy nienazwanej za umowę agencyjną otwiera drogę do wystąpienia z roszczeniem o wypłatę świadczenia wyrównawczego. Zgodnie z art. 65 § 2 kodeksu cywilnego, decydujące znaczenie ma nie nazwa umowy, lecz zgodny zamiar stron i cel umowy. Potwierdzają to orzeczenia sądowe, np. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, sygn. XX GC 179/14, w którym Sąd stwierdził: „Analiza zapisów zawartej przez strony  (…) Umowy o współpracy, doprowadziła Sąd do przekonania, że strony łączyła umowa agencyjna i na jej podstawie powód występował zarówno w roli agenta - pośrednika, jak i agenta - przedstawiciela. Obowiązkiem powoda było bowiem zarówno pośredniczenie w zawieraniu umów ubezpieczenia oferowanych przez pozwanego, jak wykonywanie w imieniu i na rzecz pozwanego czynności faktycznych związanych z obsługą i wykonywaniem umów ubezpieczenia. Mając powyższe na uwadze, Sąd odmówił racji pozwanemu, który twierdził, że strony łączyła umowa nienazwana, odmienna od agencyjnej.”


Czy OWCA ma również szanse na świadczenie wyrównawcze?


Umowa z tzw. „OWCĄ”, czyli osobą fizyczną wykonującą czynności agencyjne, stanowi kwestię dyskusyjną od lat. OWCA działa na rzecz agenta a nie bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń. Zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, umowa zawarta między agentem (będącym w omawianych przypadkach najczęściej spółką dystrybucyjną zakładu ubezpieczeń) a OWCĄ nie jest uważana za umowę agencyjną. Jest to stanowisko niekorzystne dla osób fizycznych wykonujących czynności agencyjne m.in. dlatego, że pozbawia je uprawnienia do świadczenia wyrównawczego. 


Podobnie jak w przypadku wspominanych wyżej umów nienazwanych, również i w przypadku umowy zawartej z OWCĄ należy przeprowadzić wnikliwą analizę i ocenę, czy jest szansa na przeprowadzenie postepowania dowodowego w celu ustalenia, że zakres faktycznych czynności podejmowanych przez OWCĘ jest zbieżny z zakresem czynności agenta.


Chociaż agent jest przedsiębiorcą – to jednak jest uznawany przez sądy za słabszą stronę stosunku prawnego. Stąd też, w orzecznictwie sądowym przewija się motyw ochrony agenta, w tym również poprzez uznawanie „umów o współpracę” za umowę agencyjną, jeśli tylko essentialia negotii umowy na to pozwalają. Warto dodać, iż  w okresie obowiązywania umowy agencyjnej niedopuszczalne jest wyłączenie lub ograniczenie prawa agenta do świadczenia wyrównawczego.

 

W celu dokonania szczegółowej analizy umowy pod kątem roszczenia o świadczenie wyrównawcze, w tym także w przypadkach skomplikowanych i niejednoznacznych, zachęcam do kontaktu z Kancelarią Fidelitas – zakres udzielanej pomocy prawnej obejmuje m.in. reprezentowanie w sporach dotyczących umów agencyjnych. 

 

autor: radca prawny Malwina Czerska

Profil kancelarii:

Kancelaria Fidelitas
Radca Prawny Malwina Czerska
ul. Wilanowska 1, 05-520 Konstancin-Jeziorna

 

NIP 9512183706

REGON 523728432
 

Nr rachunku bankowego:
PKO BP 76 1020 1169 0000 8802 0842 8106

Logo Krajowej Izby Radców prawnych Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
Logo stopka Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
Logo LinkedIn Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa