Logo Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
10 kwietnia 2024
Posiedzenia sądowe bywają stresujące nawet dla niejednego prawnika. Świadkowie, wezwani na rozprawę, niejednokrotnie są w sądzie po raz pierwszy, stąd
19 marca 2024
Świadczenie wyrównawcze agenta Po rozwiązaniu umowy agencyjnej, agent może żądać wypłaty świadczenia wyrównawczego, czyli świadczenia pieniężnego o maksymalnej wysokości wynagrodzenia
30 stycznia 2024
„Pakowany w atmosferze ochronnej” - co to znaczy? Chleb tostowy, mięso, ryby, dania gotowe czy chipsy – to przykłady produktów,
23 stycznia 2024
Wiele mówi się ostatnio o dyrektywie dot. greenwashing i green claims, ale co tak naprawdę wprowadzają nowe przepisy unijne i

Pozostałe artykuły

Świadek w sądzie - jak zeznawać?

10 kwietnia 2024
RODO - czy nie narażasz się na karę finansową?

Posiedzenia sądowe bywają stresujące nawet dla niejednego prawnika. Świadkowie, wezwani na rozprawę, niejednokrotnie są w sądzie po raz pierwszy, stąd też nie wiedzą, czego mogą się spodziewać i jak się zachować. A przecież rola świadka w procesie jest niebagatelna – jego zeznania mogą mieć wpływ na wynik procesu. Ten artykuł to zbiór praktycznych wskazówek, które mają na celu pomóc świadkowi w przygotowaniu się do rozprawy.


Przed rozprawą – jak się przygotować do zeznawania w sądzie.

 

  • Przed rozprawą warto przypomnieć i usystematyzować sobie okoliczności dotyczących danej sprawy – można np. przejrzeć maile czy smsy, dokumenty, zapamiętać daty czy nazwiska.

 

Moja wskazówka: najważniejsze informacje można wypisać sobie na kartce, ale z takiej notatki nie będzie można korzystać w trakcie zeznań – zeznania świadka mają być swobodne i spontaniczne, stąd też sąd nie pozwala na czytanie z kartki czy odczytywania danych z telefonu

 

  • Przed stawiennictwem w sądzie należy upewnić się, gdzie i kiedy odbędzie się rozprawa.

 

Moja wskazówka:  Siedziby niektórych sądów bywają duże - jeśli nie jesteś pewien, jak odnaleźć salę, na które piętro się pokierować, nie bój się zapytać obecnych przy wejściu ochroniarzy czy dozorców. 

 

W dniu rozprawy – co świadek powinien ze sobą zabrać do sądu.

 

  • Ważne: należy pamiętać, aby zabrać dowód osobisty – sąd będzie weryfikował tożsamość świadka.

 

  • Zachęcam, aby świadek zabrał ze sobą wezwanie, które otrzymał z sądu. Może być ono przydatne, bowiem niejednokrotnie trudno jest odnaleźć właściwy wydział, salę. Na wezwaniu wskazana jest między innymi sygnatura sprawy, czyli „identyfikator” postępowania.

 

Moja wskazówka: jeżeli na Twoim wezwaniu nie ma numeru sali – poszukaj wokandy, czyli wywieszonej w sądzie listy spraw na dany dzień. Wiele sądów publikuje wokandę w internecie, stąd też, znając sygnaturę, możesz sprawdzić salę i godzinę posiedzenia.

 

  • Przy wejściu do sądu torba czy teczka zostanie prześwietlona. Nie należy zabierać ze sobą do sądu niebezpiecznych narzędzi.

 

  • Jeśli w sądzie jest szatnia, warto z niej skorzystać.

 

Moja wskazówka: nie będzie Ci wygodnie przemieszczać się w sądzie z płaszczem i parasolką, a w nerwach możesz swoje rzeczy zostawić na sali rozpraw.

 

  • Warto pamiętać, aby przed salą rozpraw świadek nie dyskutował z powodem/ pozwanym/ oskarżonym o tym, co będzie zeznawał. Składane przez świadka zeznania nie mogą być uprzednio ustalane i nikt nie może wpływać na to, co świadek zezna. Wspólne dyskusje przed salą rozpraw, w trakcie których strona ustala ze świadkiem okoliczności i fakty, mogą negatywnie wpłynąć na wiarygodność zeznań.

 

Jak świadek powinien się ubrać, jak się zachowywać, jak się zwracać do sądu?

 

  • Na wiarygodność składanych przez świadka zeznań wpływa nie tylko to, co świadek powie, ale również to, jak powie oraz jak się zachowa i jak wygląda.

 

  • Warto zadbać o elegancki i schludny strój. Stosowny strój wyraża szacunek do sądu a także wypływa na to, jak odbierają nas inni. Na rozprawę wybieramy garderobę licującą z powagą sądu. 

 

  • Rozprawa sądowa to nie miejsce na żarciki, dywagacje czy też arogancję – taka postawa z pewnością nie spotka się z sympatią sądu. 

 

  • Zwracając się do sądu, zawsze wstajemy i używamy sformułowania  „Wysokie Sądzie” – do sędziego nie mówimy „proszę pani”, „proszę pana”. Składając zeznania zawsze należy zwrócić się w stronę sądu, nawet jeśli świadek odpowiadają akurat na pytania zadane przez jedną ze stron. 

 

  • Świadek jest bardziej przekonujący, jeśli utrzymuje kontakt wzrokowy z sądem, odpowiada spokojnie, trzyma nerwy na wodzy.

 

Jak zeznawać w sądzie?

 

  • Rozprawa rozpoczyna się w momencie, gdy protokolant wywołuje sprawę. To wtedy świadkowie wchodzą na salę rozpraw i siadają w ławkach na końcu sali, czyli dokładnie naprzeciw sędziego. Ławki po prawej i lewej stronie przeznaczone są dla stron procesu.

 

  • Sąd sprawdza, kto stawił się na rozprawę, weryfikuje tożsamość osób a następnie najczęściej zaprasza świadków na korytarz. Świadkowie wzywani są kolejno na salę - świadkowie, którzy jeszcze nie złożyli zeznań, nie mogą być obecni podczas składania zeznań przez innych świadków. Sąd wzywa świadków wg. ustalonej przez siebie kolejności.

 

Moja wskazówka: jeśli bardzo się spieszysz, np. na pociąg powrotny, możesz poprosić sędziego, abyś zeznawał w pierwszej kolejności.

 

  • W momencie, kiedy świadek zostanie wezwany na salę rozpraw, podchodzi do barierki na środku sali. 

 

  • W pierwszej kolejności sąd zapyta świadka o wiek, zajęcie, karalność za składanie fałszywych zeznań oraz stosunek do stron procesu (np. czy świadek jest spokrewniony z powodem lub pozwanym). Sąd poucza świadka o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań a następnie może odebrać od świadka przyrzeczenie. 

 

  • Pierwsze pytanie ze strony sądu będzie ogólne, np.: „Co Panu wiadomo w sprawie? Czy wie Pani w jakiej sprawie została Pani wezwana?”.

 

Moja wskazówka: Jest to moment na Twoją spontaniczną wypowiedź. Możesz powiedzieć wszystko, co pamiętasz w danej sprawie. Staraj się mówić chronologicznie, spokojnie.

 

  • Następnie, szczegółowe pytania będzie zadawał sędzia oraz kolejno strony procesu.

 

  • W przypadku, gdy świadek nie jest pewien odpowiedzi, najlepiej unikać domysłów – świadek może wprost powiedzieć, iż nie pamięta określonych okoliczności bądź nie jest pewnym.

 

Moja wskazówka: W razie pomyłki nie panikuj – jak najszybciej popraw się, dopowiedz to, co Ci się przypomniało.

 

  • Oceniając wiarygodność, sąd bierze pod uwagę, czy świadek odpowiadał spokojnym, pewnym siebie tonem, czy też nerwowo i niespójnie, długo zastanawiając się nad udzielaną odpowiedzią lub też spoglądając na jedną ze stron sporu.


Kiedy świadek może opuścić sąd? 

 

  • Po złożeniu zeznań, sąd zwalnia świadka i pozwala mu opuścić budynek sądu.  

 

Moja wskazówka: Może się zdarzyć, iż sąd zarządzi przerwę w rozprawie, np. jeśli świadek w czasie składania zeznań poczuje się słabo. Nie oznacza to, że możesz już opuścić budynek sądu i udać się do domu. Nie opuszczaj budynku sądu, dopóki nie uzyskasz zezwolenia sądu. Gdy złożysz już swoje zeznania i uzyskasz zezwolenie sądu na opuszczenie budynku, możesz iść do domu i nie musisz już czekać do końca rozprawy. 


W następnym artykule przedstawię nieco więcej zagadnień prawnych, dotyczących świadka: kiedy świadek ma prawo odmowy składania zeznań lub odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie, co jeśli świadek nie może stawić się w określonym terminie, jakie są skutki niestawiennictwa, jakie są skutki składania fałszywych zeznań oraz czy świadek może dochodzić zwrotu kosztów podróży.

 

autor: r.pr. Malwina Czerska
 

Profil kancelarii:

Kancelaria Fidelitas
Radca Prawny Malwina Czerska
ul. Wilanowska 1, 05-520 Konstancin-Jeziorna

 

NIP 9512183706

REGON 523728432
 

Nr rachunku bankowego:
PKO BP 76 1020 1169 0000 8802 0842 8106

Logo Krajowej Izby Radców prawnych Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
Logo stopka Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa
Logo LinkedIn Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa